SKLADOVÁNÍ PNEUMATIK – JAK TO UDĚLAT SPRÁVNĚ

Průměrný řidič mění pneumatiky dvakrát ročně – před zimou a před létem. A co se stane s pneumatikami, které mezitím nejsou potřeba? Je potřeba je pečlivě skladovat, aby se daly příští sezónu znovu použít. Někteří řidiči volí profesionální a praktické uložení v dílně. Jiní se rozhodnou uskladnit pneumatiky ve vlastní garáži nebo sklepě.

Na co si musí dát řidiči pozor při skladování pneumatik? Zde jsou nejdůležitější tipy:

STÁT NEBO LEŽET?

Skladování pneumatik nastojato je podle odborníků jednoznačně lepší alternativou. Nedoporučujeme ani oblíbenou metodu skladování pneumatik na sebe. Hmotnost pneumatik nahoře vytváří velký tlak na pneumatiky pod nimi. Aby se zabránilo tvorbě ploch, lze pneumatiky pravidelně otáčet. Dobrým řešením je také strom pneumatik, na který lze pneumatiky bezpečně pověsit až do příští sezóny.

DBEJTE NA SPRÁVNÉ TEPLOTY

Extrémně chladné skladovací prostory poškozují pneumatiky dlouhodobě. Odborníci doporučují skladovací prostor, který je dostatečně vytápěný a větraný. Ideální pokojová teplota je mezi 15° a 25° Celsia. Je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření a teplým topným tělesům v blízkosti pneumatik. Pro pneumatiky je také dobré, když je tlak vzduchu kolem 0,5 baru nad hodnotou doporučenou výrobcem.

PŘED USKLADNĚNÍM ZKONTROLUJTE PNEUMATIKY

Pneumatiky a ráfky by měly být před uskladněním důkladně očištěny. Jakmile jsou pneumatiky čisté, měli byste gumu důkladně zkontrolovat. Jsou viditelné poškození, jako jsou praskliny, řezy nebo promáčkliny? Vypadá již pneumatika porézně? Pokud ano, pak by měla být pneumatika vyřazena a již není vhodná ke skladování.

SKLADOVÁNÍ PNEUMATIK V KOSTCE

  • Pokud je to možné, skladujte pneumatiky nastojato a neskládejte je na sebe.
  • Doporučuje se skladování na obruči.
  • Před uskladněním pneumatiky důkladně očistěte a zkontrolujte, zda nejsou poškozené. Změřte hloubku dezénu pneumatiky a v případě potřeby pneumatiky vyměňte .
  • Označte pneumatiku křídou: „V“ pro přední, „H“ pro zadní, „L“ pro levou a „R“ pro pravou.
  • Zvyšte tlak v pneumatikách mírně nad normální limit (asi o 0,5 baru).
  • Vyberte suché a dobře větrané skladovací místo.
  • Ideální teplotní rozsah je 15°C-25°C.
  • Vyhněte se místům v blízkosti oken nebo přímo u topení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *