6 Největších Výhod a Nevýhod Elektromobilů

Elektrická vozidla se stávají stále populárnější volbou. Je elektrický vůz jasným vítězem oproti tradičním spalovacím vozům? Odpověď je složitá. Benzínová auta (ta s vnitřním spalovacím motorem) a elektrická auta mají několik velmi odlišných výhod, nákladů a nevýhod. Pokud uvažujete o elektrickém autě místo benzínového vozidla, měli byste zvážit několik věcí před nákupem.

Jaké jsou výhody a nevýhody elektrických vozidel?

Elektrická auta nabízejí mnoho výhod pro řidiče hledající nízkoúdržbovou alternativu ke svému benzínovému vozidlu. Pokud máte obavy z toho, že nebudete schopni pravidelně dobíjet své vozidlo, možná by bylo rozumnější prozatím zůstat u svého benzínového auta.

Ostatní Články

bezdrátové nabíjecí systémy pro elektromobily

Průzkum bezdrátových nabíjecích systémů pro elektromobily

adminApr 27, 20246 min read

S rostoucím zaměřením na udržitelné technologie a snahou o elektrifikaci průmyslových odvětví se elektromobily (EV) stávají stále více populárními. Přestože…

Výhody elektrických vozidel

 1. Nižší provozní náklady. Nabíjení elektrického vozu je v dlouhodobém horizontu mnohem levnější než tankování benzínu. To platí zejména s ohledem na skutečnost, že můžete svůj elektromobil dobíjet doma.
 2. Elektrická vozidla směřují k vyšším cenám při opětovném prodeji. Svět se přesouvá od vozidel s vnitřním spalovacím motorem a infrastruktura pro elektrická vozidla se rozšiřuje. Očekávejte, že některá elektrická vozidla budou mít vyšší hodnotu při opětovném prodeji než některá benzínová auta, nebo alespoň si udrží svou hodnotu. Pokroky v technologii elektrických vozidel a zlepšené úložiště baterií učiní elektrická vozidla ještě nákladově efektivnějšími, zejména pokud zůstanou vysoké ceny paliva, což ještě více zvýší poptávku po předváděných elektrických vozidlech.
 3. Snížení uhlíkové stopy. Podle EPA vypouští průměrné benzínové osobní vozidlo s dosahem 22 mil za rok průměrně 4,6 metrických tun oxidu uhličitého ročně. Elektrická vozidla bez hybridního pohonu nevypouštějí žádné tuny CO2 ani jiných skleníkových plynů, což z nich činí mnohem ekologičtější. Dobíjení elektrických vozidel obnovitelnou energií, například solární, zajišťuje, že v žádné fázi užívání vozidla není emitován CO2.
 4. Nízké nároky na údržbu. Mechanické motory mají mnoho pohyblivých částí, včetně čerpadel a ventilů, spolu s kapalinami, které je třeba měnit. Představte si časté výměny oleje – které elektrická auta nepotřebují. Protože elektrická vozidla nemají tolik součástí, které by bylo třeba vyměňovat, je potřebná nižší údržba a méně návštěv u mechanika.
 5. Vysoká kvalita výkonu. Protože neexistuje výfukový systém, jsou elektrická auta známa pro plynulý a tichý chod. Elektrické crossovery a SUV modely jsou mnohem tišší než tradiční benzínové motory, což vede k menšmuí hlukovému znečištění a relaxačnějšímu zážitku z jízdy. Elektrické motory také obvykle reagují mnohem rychleji než mechanické motory, poskytují větší točivý moment a obratnost při řízení.
 6. Levnější nabíjení oproti tankování. Elektrická vozidla jsou mnohem levnější než benzínová auta z hlediska nákladů na kilometr, protože bez ohledu na to, zda jsou nabíjena doma nebo na veřejných nabíjecích stanicích, jsou levnější než tankování benzínu.

Co je zajímavé, je, že úspory, které uvidíte při volbě elektrického vozidla, se mohou výrazně lišit v závislosti na vaší lokalitě. To je způsobeno povahou cen elektřiny, které se mnohem více liší od státu ke státu než relativně konzistentní ceny benzínu.

Nevýhody elektrických vozidel

 1. Obtížné hledání nabíjecích stanic. I když lze elektrické vozidlo dobíjet doma, hledání nabíjecí stanice v případě cestování venkovskými oblastmi nebo na dlouhé cestě může být výzvou. Jak bylo uvedeno výše, stále více oblastí přijímá nabíjecí stanice pro elektrická vozidla, a mnoho hotelových řetězců začalo začleňovat nabíječky do svých parkovišť. Tento trend bude pokračovat s rostoucí poptávkou po nabíjecích stanicích.
 2. Dlouhý čas nabíjení. Přidání benzínu do nádrže nezabere mnohem déle než pět minut, zatímco nabíjení elektrického vozu může trvat nějaký čas, zejména pokud je baterie zcela vybita.Plné nabití baterie pomocí běžných zásuvek může trvat až dva dny, v závislosti na typu vozu a velikosti baterie. Dokonce i nejrychlejší nabíjecí stanice budou potřebovat 30 minut na dosažení téměř 80% kapacity.
 3. Omezený dojezd. Dojezd benzínového auta je mnohem delší než u elektrického auta, který se může pohybovat od 200 km do 600 km v závislosti na typu vozu.To může být problém při plánování dlouhé cesty, ale pro každodenní dojíždění by mělo být dostatečné, pokud nabíjíte svůj vůz každou noc.
 4. Vysoké počáteční náklady. Ačkoliv náklady na elektrické auto mohou být kompenzovány úsporami na palivu a daňovými úlevami, počáteční cena většiny elektrických aut je vyšší než u srovnatelných vozidel s pohonem spalovacího motoru. Některé pobídky pro elektrická vozidla mohou pomoci snížit tuto počáteční cenu, ale kvůli vysokým nákladům na baterie elektrická auta často nakonec stojí více než auta s vnitřním spalovacím motorem.
 5. Vysoké náklady na výměnu baterií. I když obvykle není potřeba provádět mnoho údržby, není výjimkou, že bude třeba alespoň jednou za životnost vozu vyměnit baterii elektrického auta.Toto může být nákladné, ačkoliv je třeba poznamenat, že cena výrazně klesla v průběhu posledních několika let a je nyní pod 150 000 Kč.
 6. Elektrická vozidla mohou vzplanout, když přijdou do kontaktu s mořskou vodou. Většina řidičů elektrických vozidel nepředpokládá, že by se jejich auta mohla dostat pod vodu, avšak to byl případ mnoha obětí hurikánu Ian na Floridě. Jako by nebyly škody způsobené vodou dostatečné, hrůza byla ještě zhoršena tím, že vysušená elektrická vozidla některých majitelů vzplanula. Došlo k několika incidentům, kdy dříve zaplavená elektrická vozidla vzplanula bez varování. Národní správa pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) varovala, že elektrická vozidla mohou vzplanout týdny po kontaktu s mořskou vodou. Požár může být způsoben řetězcovou reakcí mezi solí v motoru a bateriemi.

Závěr

Nyní můžete učinit lepší rozhodnutí, zohledňující své vlastní potřeby a možnosti. Přechod na elektrické vozidlo se na začátku může zdát jako dlouhý proces, ale vzhledem k mnoha výhodám je takový posun skutečně obhajitelný pro čistší a zelenější planetu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *