Nové elektrické vozy, které nás čekají v roce 2024

Elektrická auta 2024

Tempo, s jakým tradiční automobilky vyrábějí elektromobily, neustále roste, a objem elektrických vozidel, která dorazí v roce 2024, to jen potvrzuje.

Seznam osobních vozidel potvrzených pro rok 2024 obsahuje kolem 50 nových modelů.

Výrobci automobilů se snaží přidávat do svých modelových řad všechno od malých aut až po supersporty, a v dohledné době nás zpomalení nečeká. Ba co víc, tempo se ještě více zrychluje s příchodem bohatého sortimentu nových elektrických vozidel v roce 2024.

Zatímco od značek jako Peugeot, Ford, BYD a Mini přichází mnoho rodinných aut, rok 2024 přinese také celou řadu nových, kompaktnějších a cenově dostupnějších možností od značek Citroen, Dacia, Fiat a Renault, aby elektrická auta byla dostupnější. Ani příznivci prémiových a výkonných vozů se nemusí cítit opomíjeni, protože i od značek Audi po Lotus přichází dlouho očekávané nové modely.

Ostatní články

bezdrátové nabíjecí systémy pro elektromobily

Průzkum bezdrátových nabíjecích systémů pro elektromobily

adminApr 27, 20246 min read

S rostoucím zaměřením na udržitelné technologie a snahou o elektrifikaci průmyslových odvětví se elektromobily (EV) stávají stále více populárními. Přestože…

Zde je sedm modelů, na které se vyplatí čekat v roce 2024

Volkswagen ID.7

Volkswagen id7

ID.7, se bude snažit přímo konkurovat modelu Tesla Model 3. Nabídne baterii o kapacitě 77 kWh umístěnou pod podlahou a nový elektrický motor s výkonem 282 koní a točivým momentem 401 lb-ft. K dispozici bude také větší baterie o kapacitě 86 kWh.

Rozvor kol ve velikosti 116,8 palce poskytne cestujícím dostatek prostoru na natáhnutí nohou, a středně velké sedan se může pochlubit aerodynamickým koeficientem přibližně 0,23, což pomáhá šetřit energii při dlouhých i krátkých cestách. Navíc bude standardně nabízeno PDLC (polymer-dispersed liquid crystal) elektrochromatické stíněné panoramatické střešní okno. 

Očekávaný dojezd vozu se pohybuje mezi 450 až 600 km. Základní cena od 1 250 000 Kč.

Ford Explorer

Explorer je klíčovým krokem ve značce Ford směrem k elektrickým vozidlům. Postavený ve spolupráci s firmou Volkswagen na platformě MEB kombinuje toto SUV německého inženýrství s americkým stylem. Elektrický Explorer dorazí na trh v létě 2024. Nedávné zprávy naznačují, že elektrický Explorer bude konečně uveden v červnu, s prvními dodávkami, které by měly dosáhnout zákazníků v srpnu. Využívá platformu MEB od Volkswagenu a pravděpodobně bude mít stejné možnosti baterie a motoru, tedy čísla 52 kWh nebo 77 kWh.

Dojezd vozu by měl být kolem 550 km. Cena základního modelu se bude pohyvat v rozmezí 900 000 – 1 000 000 Kč.

Kia EV3

Kie EV3

Elektrické kompaktní SUV Kia EV3 debutovalo jako koncept loňským rokem a v roce 2024 se objeví v reálné podobě. Interiér by měl být vybaven ekologicky šetrnými materiály a disponovat mini stolky, které se budou moci libovolně otáčet. Zadní sedadlo půjde složit nahoru, abyste mohli uskladnit objemné předměty, jako jsou elektrické skútry a kola. 

Doufejme, že cena základního modelu začne v rozmezí 800 000 – 900 000 Kč. Je otázka, jaký bude dojezd EV3, ale doufejme, že auto nabídne alespoň 500 km s možností vyššího dojezdu pro dražší modely.

Dodge Charger Daytona SRT

Dodge Charger Daytona SRT

Až donedávna Stellantis nebyl v oblasti elektromobilů viditelným hráčem. To se však v brzké budoucnosti změní s příchodem modelu Dodge Charger Daytona SRT. Představený v konceptu v roce 2022 sliboval dvoudveřové kupé s 800voltovou elektrickou architekturou a vícerychlostní převodovkou, což je něco, co dosud nebylo u sériově vyráběných elektromobilů vidět.

Mezi jinými věcmi bude Daytona prostorným a relativně dostupným plnohodnotným domácím kupé, což je něco, o čem Ford, GM a Tesla v současné době neuvažují. Velké elektrické kupé s výkonem odpovídajícím tomu bude jako osvěžující vítr v moři středně velkých luxusních crossoverů, přičemž Dodge plánuje přinést americký výkon s odpovídajícími zvuky do éry elektromobilů.

Dojezd vozu by měl dosahovat úctyhodných 800 km. Předpokládáná cena za základní model bude 1 150 000 Kč. 

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30, i když nejmenší SUV ve výbavě od Volvo, byl obdařen stejnou péčí svých designérů jako větší SUV, předvádějíc svůdný exteriér a typicky minimalistický interiér, který od této značky očekáváme. Vstupní model EX30 je k dispozici ve třech variantách: s jedním motorem o kapacitě 51 kWh, s jedním motorem o kapacitě 69 kWh a výkonným dvoumotorem o kapacitě 69 kWh. Nejvyšší model je vybaven baterií typu NMC, dvěma motory a pohonem všech kol, poskytujícím výkon 315 kW (428 koní) a zrychlení z nuly na 100 km/h za úctyhodných 3,6 sekundy. To ho činí “nejrychleji akcelerujícím vozem od Volvo”, což se zdá být spíše firemním postojem a pro tuto segmentaci trhu je naprosto zbytečné. 

Očekávaný dojezd vozu je kolem 480 km. Cena začíná od 1 000 000 Kč.

Hyundai Ioniq 5 N

Hyundai IONIQ 5 N

Kombinuje vzrušující elektrický výkon s dynamickým výkonem modelu N, jedná se o ultimátní spojení inovace a adrenalinu. Zažijte vzrušení okamžitého zrychlení, které vás katapultuje z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy. Hyundai IONIQ 5 N poskytuje ohromujících 641 koní (478 kW) elektrizujícího výkonu s funkcí N Grin Boost a vždy dostupných 600 koní (448 kW) prostřednictvím konfigurace pohonu všech kol s duálním elektromotorem a elektronicky řízeným uzávěrkovým diferenciálem. Bateriová technologie 4. generace obsahuje baterii s kapacitou 84 kWh . Regenerativní brzdový systém IONIQ 5 N zvyšuje efektivitu, zatímco rozsáhlé posílení karoserie zajišťuje nepřekonatelný výkon.

Dojezd bude přibližně 450 km. Cena základního modelu bude začínat na 1 600 000 Kč.

Audi Q6 E-tron

Audi Q6 E-tron
Dynamic photo

U modelu Q6 E-tron se Audi zaměřilo na efektivitu u robustnost. Používajíc polovodiče ze silikonu-karbidu k minimalizaci ztráty energie.  Výsledkem je dojezd 600 km z baterie o kapacitě kolem 100 kWh.  Palubní deska nového modelu Audi Q6 e-tron je koncipována kolem tvarované, volně stojící zakřivené obrazovky, která představuje ukázku moderní technologie. Tento výstavní prvek zahrnuje 11,9palcový displej Audi Virtual Cockpit a centrální 14,5palcový dotykový displej MMI. Tvary desky prý evokují charakteristickou masku Singleframe.

Dojezd 600 km. Základní cena bude začínat od 1 600 000 Kč.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *