Vše co potřebujete vědět, než začnete řídit elektromobil

elektromobil

S rostoucí oblíbeností a dostupností elektrických vozidel se potenciální zájemci o přechod na elektromobily mohou ptát, jaký to je řídit elektrické auto.

Bude pomalé reakce nebo podivné ovládání? Musíte se naučit řídit jinak, aby správně fungovalo? Jednoduchá odpověď zní ne. Ačkoliv jsou některé rozdíly ve zkušenosti z řízení elektrického auta, existuje mnoho podobností. Tento průvodce vysvětluje, jaké to je řídit elektrické auto, a odpovídá na mnoho otázek, které by mohli mít zájemci o nákup.

Jsou elektrická auta obtížná na řízení?

Elektrická auta jsou ve skutečnosti nesmírně snadná na řízení a důvodem je přesně to, že jsou elektrická. Začněme tím, že se nemusíte starat o převody, takže jednoduše nasednete, stisknete startovací tlačítko, vyberete pohyb na voliči převodů a můžete vyrazit. Ale není to jako u konvenční automatické převodovky, kde dáte auto do pohybu a necháte převodovku přepínat převody. Neexistují žádné odlišné převody, které by auto mělo vybrat, prostě proto, že elektrický motor nepotřebuje převody. Motor se otáčí jedním směrem pro pohyb vpřed a druhým směrem pro pohyb vzad – a to je vše. Jedním klíčovým důvodem, proč není potřeba převodovky, je to, že točivý moment elektrického motoru – rotační síla motoru – je okamžitě k dispozici. U spalovacího motoru musíte dostat auto do oblasti maximálního výkonu, než je k dispozici veškerý potenciální výkon.

U elektrického auta je však výkon motoru okamžitě připraven po stisknutí pedálu. Takže je snadné zrychlit, ale existuje ještě lepší návrh pro zpomalení. Při každém stisknutí brzdového pedálu auto nejenže zpomalí, ale také trochu dobije baterii. U mnoha elektrických aut umožní sundání nohy z pedálu zabudovaný systém zachycování energie zpomalit většinu situací. Samozřejmě existují konvenční brzdy, když potřebujete zastavit rychleji, ale někteří lidé zjistí, že jsou nutné pouze při parkování. Toto regenerativní brzdění je jedním z největších rozdílů elektrického auta oproti modelu na benzín nebo naftu, ale také jednou z vlastností, které je dělají tak snadné na řízení. Ve skutečnosti, když přesednete do auta s konvenčním motorem, brzdění se může jevit ztrátové, protože nezachytáváte a znovu nepoužíváte něco z té energie.

Další články

bezdrátové nabíjecí systémy pro elektromobily

Průzkum bezdrátových nabíjecích systémů pro elektromobily

adminApr 27, 20246 min read

S rostoucím zaměřením na udržitelné technologie a snahou o elektrifikaci průmyslových odvětví se elektromobily (EV) stávají stále více populárními. Přestože…

Jsou elektrická auta pomalá a nezajímavá? Odezva elektrického motoru znamená, že i ty nejskromnější elektrické vozy nabízejí zábavný zážitek z jízdy. Pokud jde o maximální akceleraci, elektrická auta se dobře chovají díky svým výkonným motorům. Když už jsou v pohybu, mají elektrická auta dobrý zrychlení během akcelerace v jednotlivých rychlostech. To zjednodušuje život při řízení elektrického auta, zejména v hustém provozu. Dalším klíčovým prvkem elektrického auta je baterie. Používá se k prospěchu dynamiky jízdy spíše než k omezení. I když přidává váhu vozidlu, umístěna je na podlaze auta mezi nápravami, zajistíce tak co nejnižší těžiště. To spolu se silnějším odpružením může poskytnout pohodlný a zároveň sportovní pocit, zatímco řízení auta zůstává jisté a zábavné.

Jaké další výhody přináší řízení elektromobilu? Elektrická auta jsou nulové emise při použití, reagující, obratná, pohodlná a snadná a přesto zábavná na řízení. To je dlouhý seznam výhod, ale existují i další – především rafinovanost. Elektrická vozidla mohou být téměř tichá díky motoru, který vydává velmi málo hluku – nicméně z důvodů bezpečnosti musí od roku 20221 všechna elektrická auta mít přidaný umělý hluk k upozornění chodců a dalších účastníků silničního provozu, že se blíží.

Musím řídit elektromobil jinak než obvykle?

I když můžete řídit elektrické auto přesně stejným způsobem jako benzínové nebo naftové auto, nevyužívali byste tak jeho funkcí plně. Je možné řídit tak, jak byste dělali s benzínovým nebo naftovým vozem, ale je lepší využívat technologii rekuperace brzdné energie k zvýšení dojezdu vozu a zlepšení vaší jízdy zároveň. Tím, že budete číst silnici před sebou, můžete lépe využít této “regen” soustavy, která nabízí několik výhod. Nejenže zvýšíte dojezd vozu dobíjením baterie, ale odbržděním dříve také nevyužijete tolik energie na začátku. Efektivní využití brzdění elektrického auta znamená, že se můžete stát klidnějším a tím pádem i bezpečnějším řidičem. Tím, že budete dříve sledovat silnici a odhadnete, kdy a jak moc musíte zvednout nohu z plynu, můžete potenciální problémy vidět dříve. Základně je řízení elektrického auta velmi podobné řízení konvenčního vozu. V některých ohledech jsou elektrická auta odlišná, ale mnozí upřednostňují zkušenost z jízdy s elektromobilem. Samozřejmě, vždy je dobré vyzkoušet, než koupíte. Proč nejít do prodejního místa a vyzkoušet si to sami? Můžete také zvážit leasing elektrického auta jako praktickou alternativu k nákupu. Každopádně nezapomeňte pojištěním chránit své elektromobil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *